Prezentare locala

Alexeni este o comuna in judetul Ialomita, Muntenia, Romania, ce este amplasata la 65 km distanta de Bucuresti si se afla in apropierea orasului Urziceni, si a resedintei de judet Slobozia.

In totalitate, localitatea nu este compusa decat din satul cu acelasi nume, Alexeni.

Pana in anul 2001, aici a existat o baza militara pentru elicoptere. Aceasta a fost desemnata de catre ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, ca locatie pentru noul aeroport din Bucuresti. Cu toate acestea, unii analisti au considerat ca proiectul a fost nerealist si a fost sortit esecului din cauza conditiilor precare a infrastructurii.

Arhive

Tags

• Primarie, Alexeni, Ialomita, buget, informatii, anunturi ,taxe , impozite, evenimente, lucrari, cultura, educatie, consiliu, formulare, acte, angajari, presa, turism, album